piątek, 12 kwietnia 2013

Obejrzałam i przeczytałam "Blondynka na Bali" B. Pawlikowska

Książka godna polecenia!
Czyta się miło, szybko i przyjemnie.Mój ulubiony cytat, spójrzcie na lalki:

- Dlaczego lalki są kolorowe chociaż w przestawieniu widać tylko cień?

- (…) to jest teatr cieni, ale w teatrze cieni jest tak samo jak w życiu. Trzeba wiedzieć, że wszystko ma swój kolor – nawet jeśli z zewnątrz jest niewidoczne. Cokolwiek się dzieje i ktokolwiek staje na twojej drodze – może się wydawać szary i niezrozumiały jak kukiełka w teatrze cieni, ale jeśli dobrze się wpatrzysz to dostrzeżesz kolory. A jeśli będziesz mądry to będziesz umiał te kolory zinterpretować i odczytać z nich wskazówkę do dalszej drogi.

Cytat nr 2
(opis, 2 przewodniczki oprowadzają Pawlikowską po ruinach. Pawlikowska nie jest do końca zadowolona z ich pracy, a musi wypełnić ankietę, oto jej przemyślenia)


Napisać prawdę? (…) może wezmą się do pracy i zostaną najlepszymi przewodniczkami świata? A to czy odniosą w życiu sukces, będzie zależało nie od tych kilku słów, które im teraz napiszę, tylko od tego, ile zaangażowanie i pasji znajdą w sobie i jak sumiennie będą zdobywały wiedzę, z której potem będą mogły korzystać. Napisałam (very interesting…). W gruncie rzeczy to była prawda, dowiedziałam się chociaż tego, że nie warto oceniać innych ludzi ani wydawać wyroków na ich temat, bo ich los leży w ich rękach i tylko od nich zależy, jak będzie wyglądało ich życie.

Cytat nr 3

Nie muszę wszystkiego rozumieć. Czasem może wystarczy zaufać i nie burzyć w sobie spokoju wątpliwościami.

I jeszcze jeden:


Może o to właśnie chodzi? Żeby nie słyszeć już swoich marzeń, bo wtedy nie trzeba nic robić? Tylko trwać na posterunku codzienności?... Rano wstawać, gotować wodę i ryż, zrobić zakupy, przeżyć do wieczora i pójść spać. Kiedy nic nie jest ważne, wszystko staje się mniej więcej względne i podobne do siebie. Kiedy nie ma powodu do wybitnej radości, nie ma też być może gorzkiego smutku? Czy w naszej cywilizacji miast, samochodów i lodówek o to właśnie chodzi? Żeby ludzie stracili chęć do czegokolwiek, bo są ogłuszeni hałasem szosy, podduszeni trującymi wyziewami i przytłoczeni otaczającym ich zgiełkiem i pośpiechem?...
 
 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za komentarz:)

Zapraszam po więcej...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...