POWSTAŃ!
(dziękuję Ci, Biolożko z http://biolozkowydomek.blogspot.com/)
Dziś mija rok:)
Z tej okazji, pojawi się cały cykl informacji na temat maszyny horizon.
Zaczynam od stopek.
Nr 1 - STOPKA DO OBRZUCANIA
Cena/ podstawowe informacje tutaj:
http://eti.com.pl/Katalog/Stopki-do-maszyn-do-szycia/Stopka-do-sciegu-owerlokowego-do-maszyn-z-chwytaczem-wahadlowym.html
Po co?
Jak nazwa sama mówi, do obrzucania brzegów materiału, świetna dla osób, które nie korzystają z overlocka.
Wygląda tak:
Ustawienia:
Efekt:
to nie jest najlepsze zdjęcia, poza tym, szyłam za blisko krawędzi co spowodowało jego podwinięcie. Powinno się troszkę zostawić miejsca, a nadmiar obciąć.
Minusy:
Igła nie może wbijać się do środka (pomiędzy te dwa cienkie druciki)
Szycie (przepraszam, kiepskiej jakości, mój aparat świruje jak ma zrobić ujęcie z bardzo bliska)
AKTUALIZACJA
Wybierając te ściegi (przy stopce M):
Nie można zmienić ustawienia szerokości ściegu
Próbowałam szyć stopką M, na innym materiale tj. lekkiej dzianince, materiał podwijał mi się w środku (wyszło tak na każdym wzorze, ale możliwe, że to ja popełniłam jakiś błąd np. źle przesuwałam materiał). Kwestia wprawy.
Co nie zmienia mojego zdania, że overlock jest wspaniałą maszyną i warto go mieć:)
No mi wbija się do środka... raz nawet na tych cienkich drucikach złamałam igłę :)
OdpowiedzUsuńja ją jeszcze wykorzystuję do stębnowania przy krawędziach :)
Dobry pomysł z tym stebnowaniem przy krawędzi. Ja mam ten sam problem co Natalia - też igła nie wbija się centralnie w środek pomiędzy drucikami, tylko ściąga ją na lewo, skutkiem czego czasami ociera się i stuka o drucik :( W ogóle to wiecie może dziewczyny czy w tej piekielnej maszynie jest możliwość regulacji położenia igły?
UsuńStębnowanie przy krawędzi... Nie próbowałam tą stopką. Dziękuję! Jeśli chodzi o regulację położenia igły (chodzi o to: czy ma być w prawo/ środek/ czy w lewo?) to u mnie jest w ustawieniach, pierwsze po lewej taki trójkąt obok (5,0)
UsuńA mnie się wydawało, że ten odwrócony trójkąt to jest ustawienie szerokości ściegu (zygzaka)....
UsuńEureka! Właśnie zaglądnęłam do instrukcji - wszystko mi się wyjaśniło. Zgadza się - w przypadku zygzaka to jest szerokość ściegu, ale przy zwykłym stebnowaniu można tym ustawieniem regulować pozycję igły!!! Normalnie olśnienie. Ehhhh..... I jeszcze doczytałam:
"Jeżeli używasz stopki obrębiającej C, musisz ustawić szerokość ściegu zygzakowego na 4.5 lub szerzej – aby igła nie uderzała w pręty na stopce."
Natalia - opisz wszystkie stopki a może i ja rozpracuję tą maszynę :))))) Dobra robota!
U mnie nie ma informacji o tym, by zmienić szerokość ściegu... I też mam stopkę podpisaną M, a nie C. No i nie mam C! Też staram się rozpracować tą maszynę, ale ciężko mi było się zmobilizować, teraz mam pretekst. Dziękuję Ci bardzo!
UsuńNie ma za co, ja zamierzam żerować na (tzn korzystać z) Twoich doświadczeniach :)))
UsuńWracając do stopek - ja mam stopkę C - tzw owerlokową, oraz M - do obrabiania narożników (chyba powinno to brzmieć: obrębiania narożników) . Tak naprawdę wizualnie różnią się nieznacznie - ta owerlokowa ma jeden drucik mniej i dodatkowo szczoteczkę :)))) Oto co piszą o stpce M - do ściegu obręniającego.
"Ścieg ten wykańcza krawędzie materiału podobnie do przemysłowych maszyn owerlokowych, nadając materiałowi profesjonalny wygląd. Nie można regulować szerokości ściegu."
Diabeł tkwi w szczegółąch!! Trzeba jednak wziąć poprawkę na fakt, że Twoja maszyna jest udoskonaloną wersją mojej, widocznie moja ma o jedną stopkę za dużo.... :)))))
Do usług :). A na takich stopkach się nie znam. Moja Janomka przesunęła się mocno w czasie :(.
OdpowiedzUsuńChyba na eti, można dokupić stopki (skoro masz janome, to może będzie pasować...?). Tej nie polecam, ponieważ nie równo wychodzi szew, właśnie przez to, że igła źle się wbija (tj. między druciki).
UsuńNie mam jeszcze, bo musieliśmy kupić piec do centralnego i na to poszły wolne środki. A tak jeszcze przy okazji, zachęcam do posłuchania: http://www.youtube.com/watch?v=gudBgor1mfI Jakoś pasuje mi do dzisiejszych wpisów. Dla mnie bardzo piękna piosenka.
UsuńOd pierwszych taktów mam dreszcze... Piękna piosenka! Mądry tekst. Dziękuję
Usuńmam taką stopkę, ale nigdy z niej nie korzystałam. Bym spróbowała, ale moje roszczeniowce mi nie dają- jeden dopiero odpłynął a drugi właśnie wraca z żądaniem innego obiadu niż wczoraj. W dodatku ten pierwszy najdalej za 9 godzin wstaje. Ile ja bym zrobiła gdyby nie oni!
OdpowiedzUsuńDo mojego Łucznika stopka do ściegu overlockowego wygląda inaczej - zamiast drucików jest jedna blaszka na środku. Wada: złamałam igłę na tej blaszce gdy zapomniałam przestawić ścieg...
OdpowiedzUsuńNo, wczoraj przysiadłam i miałam okazje sprawdzić prawie wszystkie ściegi opisane w instrukcji. Overlockowe są super, naprawdę, jeżeli ustawi się wszystko według instrukcji, jeżeli nie ciągnie się materiału i materiał układa się równiutko do krawedzi stopki to sciegi wychodzą pierwszorzędnie. A ja zastanawiałam się nad kupnem overlocka. Natalia DZIĘKI, gdyby nie ten post, to pewnie bym nie miała ochoty tego testować: )
OdpowiedzUsuń:)))))))) dzisiaj wieczorem będzie stopka D i D1:)
UsuńU mnie się sprawdza stopka owerlokowa "C" z pędzelkiem. Zakładam igłę do dzianin z kuleczką na czubku i zmniejszam nacisk stopki na najmniejszy i pięknie ściegi owerlokowe wychodzą. Zwężałam dwie bluzki z dzianiny, łącznie z rękawkami i wyszło super. Nic się nie ściągało, a po rozprasowaniu szwów nie widać żadnej różnicy między rasowym owerlokiem a maszyną domową. Nadmienię jeszcze, że robiłam to na maszynie Janome txl 607. Ona ma docisk stopki ustawiany ręcznie i horizony też to mają.
OdpowiedzUsuń